Szabályok és jogok
Az Ön és az Önt segítő egészségügyi „csapat” felelőssége, hogy a lehető legegészségesebb maradjon. Együtt fogják megjelölni az elérendő célokat és azt, hogy miben kell majd változtatni.
Az diabetológus gondozó csapat munkája kiterjed majd a következő területekre:
1. A diabétesz öngondozás megtanítása, amely során kitérnek az alábbi kérdésekre:
- A cukorbetegség lefolyása.
- Táplálkozási tanácsadás.
- Fizikai aktivitás, sport.
- Gyógyszeres kezelés (tabletták és inzulin).
- Vércukormérés, önellenőrzés.
- Akut szövődmények (alacsony és magas vércukorral kapcsolatos problémák).
- Idült szövődmények (szem, vese, ideg, érrendszeri, szív és lábkárosodások).
- Célok felállítása és problémamegoldás.
- Terhesség és terhességi (=gesztációs) diabétesz
2. Diabetológiai rendszeres kontrollvizsgálat szükség szerint, illetve 3 vagy 6 havonta, melyek feladatai:
- HbA1C értékelése.
- Testsúlymérés.
- Vérnyomásmérés.
- Vércukornapló értékeinek értékelése, célok szempontjából történő értékelés.
- Betegekben felmerülő kérdések megbeszélése.
- Felmerülő speciális problémák, szituációk megoldásában történő segítség.
- Az elért terápiás sikerek értékelése.
- Indokolt esetben beutalás szakorvosi vizsgálatokra.
3. Éves állapotfelmérő vizsgálatok:
- Lábvizsgálat (idegi, illetve érszövődményre utaló tünetek esetén soron kívül is).
- Szemfenék és látásvizsgálat szemészeti szakrendelésen.
- Vizelet fehérje (mikroalbumin) mérés vizeletből, vesefunkció ellenőrzése vérmintából.
- Szív-érrendszeri kockázatfelmérés (köztük vérzsír, húgysavszint vizsgálat). Ennek alapján 1-max. 2 évente kardiológiai szakvizsgálat, illetve carotis (nyaki verőér) vizsgálat.
Az Ön feladatai a gondozásával kapcsolatban:
- Az önellenőrzés (vércukor rendszeres mérése is) és öngondozás technikáinak elsajátítása, valamint aktív, folyamatos végzése.
- Naponta lábvizsgálat.
- Egészséges életmód követése: táplálkozás, rendszeres és kellő intenzitású testmozgás, dohánymentes életvezetés, ételek helyes megválasztása és elosztása.
- A gondozó csapattal való rendszeres kapcsolattartás.
- Kontroll időpontok pontos betartása.
- Családdal és barátokkal történő beszélgetés arról, hogy mit érdemes tudni a cukorbetegségről, valamint, hogy miben számít a segítségükre.
Küzdelem a diabétesszel társadalmi szempontból
Üzenet: A cukorbetegség állami és államközi antidiszkriminatív törvényekkel védett állapot. Legálisan nem megengedett fellépni egy diabéteszes ellen, csupán diabéteszére hivatkozva és emiatt a munkáltató sem tagadhat meg Öntől olyan állást, melyre egyébként képzettségét tekintve alkalmas.
A munkahelyi diszkrimináció bár jogellenes, de időnként megtörténik. Például az a munkáltató, akinek korábban rossz tapasztalatai voltak diabétesszel élő alkalmazottjával, vonakodhat diabéteszes beteget alkalmazni ismét. Minden helyzetre érdemes megkeresni az oda érvényes antidiszkriminatív rendelkezést, ennek érdekében keresse meg a betegjogi képviselőt vagy amennyiben elérhető, egyéb civil érdekképviseleti szervezetet, végső esetben a munka jogi lehetőségeket.
Előírás szerint diabéteszes beteg nem lehet a fegyveres erők tagja, nem lehet hivatásos pilóta.
Inzulinnal kezelt diabéteszesek csak olyan munkakörbe helyezhetők, ahol a helységben más dolgozó is tartózkodik.
Inzulinos diabéteszes beteg is dolgozhat hivatásos gépkocsivezetőként (kivéve csoportos személyszállítás), abban az esetben, ha diabetológus írásban rögzített szakvéleménye alapján erre alkalmas. Beavatkozást igénylő hipoglikémiás rosszullét kizáró okot képez.
Munkahely és munkakör választásakor fontos szempont, hogy lehetősége legyen a vércukormérésekre, inzulin kellő időben történő beadására. Munkájának megfelelően illeszkednie kell a felállított terápiás tervéhez. Pályakezdő diabéteszesként vegye igénybe a pályaválasztási tanácsadó segítségét, itt útmutatást kaphat átképzés, vagy munkahely változtatás esetén is.
Jogosítvány
A jogosítvány kiállításához, valamint érvényességének meghosszabbításához diabetológiai orvosi igazolás szükséges. Az autóvezetés engedélyezése cukorbetegeknél nem alapvető jog, inkább lehetőség. A betegen múlik, hogy él-e ezzel a lehetőséggel.
Diabétesz azonosítók
Cukorbetegként praktikus valamilyen megkülönböztető kártyát hordani magukkal, amely vészhelyzetben felhívja a figyelmet arra, hogy Ön diabéteszes. Sürgősségi helyzetekben, rosszullétkor, amikor nem képes beszélni vagy nincs eszméleténél, az azonosító segít majd a helyszínre érkező egészségügyi személyzetnek az Ön helyzetének lehető leggyorsabb, legmegfelelőbb megítélésében és ellátásában.
Médiatúlzások
Egyre több reklámot hallhatunk a teljes gyógyulást ígérő csodaszerekről, divatos diétákról a rádióban, promóciós jeleneteket láthatunk a tévében vagy cikkeket olvashatunk a magazinokban. A reklámok a mellékhatások felett gyorsan és felületesen átsiklanak, így próbálják csökkenteni azok jelentőségét. Ha bármilyen kérdése merül fel egy reklámozott készítménnyel kapcsolatosan, beszélje meg az önt gondozó szakszemélyzettel, mert az is lehet, hogy az Ön által szedett gyógyszerekkel összeférhetetlen, vagy éppen káros.
Más reklámok a növényi kivonatokat, illetve a vitaminok, ásványi anyagok szerepét helyezik, értékelik túl, melyek a diabéteszből való teljes gyógyulás csodáját, vagy a szövődmények visszafordítását ígérik a betegek számára. Több ilyen készítmény zavarhatja a beállított gyógyszerek hatását, valamint némelyikük valóban veszélyes is lehet. Mindezekkel csak az idejét és a pénzét vesztegeti. Beszéljen róluk orvosával, ha nincs káros hatásuk, kipróbálhatja őket. Amennyiben azonban 3-6 hónap alatt nem tapasztal javulást, további használatuk felesleges pénzkidobás.
Ne feledje: a nem bizonyított hatékonyságú szerek használatával a mielőbbi megfelelő anyagcsereállapot elérését késlelteti, növelve ezzel a szövődmények rizikóját.