Diabeteses neuropátia és érszűkület
Az idegsejtek, melyeknek nyúlványai a testünket behálózó idegek, rendkívül nagy energiaigényű sejtek, melyek energiaszükségletüket glukóz égetéséből/bontásából/ fedezik. Hihetetlen gazdag és pontos működésük feltétele a jó energiaellátás. Könnyű belátni, hogy a vér cukortartalmának jelentős változása befolyásolja az energiaellátást. A vércukor tartós emelkedése egyrészt a sejt anyagcseréjét változtatja meg, abban az idegsejtet károsító anyagcseretermékek jelennek meg, másrészt rontja az idegszövetet, környéki ideget ellátó hajszálerek keringését, az ideszövet vérellátását. Ennek egyik következménye a környéki idegeket alkotó nyúlványok megbetegedése, információ továbbításra alkalmatlanná válása, esetlenként pusztulása. Ez a cukorbetegség következtében kialakuló idegbántalom, orvosi kifejezéssel: diabeteses neuropátia.
A cukorbetegség idegrendszeri szövődményeinek kutatása az utóbbi 30 évben igen jelentős eredményeket ért el, világossá tette, milyen súlyos szövődményeket okoz a nem-, vagy rosszul kezelt diabetes, a diétahibák. A szövődmények száma és súlyossága jól beállított kezelés- természetesen betartott diéta- mellett igen nagymértékben csökkenthetők.
A diabeteses neuropátia leggyakrabban a tapintás-, vibráció-érzés-, ízület helyzet-mozgásérzés információit szállító rostokat érinti, miközben a beteg kellemetlen, zokniszerű zsibbadásérzéssel küzd. Máskor a fájdalom-érzést szállító rostok sérülése is fennáll, szinte tűrhetetlen, kínzó fájdalmat, álmatlanságot, depressziót okozva. A harmadik tünetcsoportban az érző idegek működésének olyan zavara észlelhető, amikor a fájdalom, a hőérzés elvész. Ilyenkor sokáig észrevétlen maradhat a talp sérülése, mely akár súlyos gyulladáshoz vezethet, mely sokszor csak sebészi kezeléssel, akár amputációval kezelhető. Nem ritka az égési sérülés sem.
Nagyon fontos tudnunk, hogy az idegbántalom a szervezetünk működését biztosító informatikai rendszert, az un. nevezett autonóm idegrendszert is károsíthatja. Jelentőségénél fogva kiemelkedően a szív működését, a vérnyomás szabályozását emelnénk ki, nem feledkezve meg a gyomor-bélhuzam működésének romlásáról sem. A tünetek között a tartósan szapora pulzus, hirtelen, akár ájuláshoz vezető vérnyomásesés, a fájdalmatlan koszorúsér görcs, a gyomorürülés zavara, mely hányinger, hányás formájában is megnyilvánulhat.
A diabeteses neuropátia fennállása még panaszmentes betegeken is egyszerű vizsgálatokkal igzolható- A láb ereinek meszesedése (érszűkület) szintén gyakori szövődménye a cukorbetegségnek.
Komplex ideg- és érvizsgálat a lábon
A vizsgálat során mindkét lábon komplex, fájdalmatlan idegvizsgálat történik kalibrált hangvilla, monofilamentum és hideg/meleg érzet kimutatása. A lábhát és a belboka mögötti ereket vizsgáljuk Doppler készülékkel, közben a bokák felettre helyezett vérnyomásmérő mandzsettával a Doppler készülék segítségével vérnyomást mérünk, az adatokat a felkaron mért vérnyomással hasonlítjuk össze. Az így képzett boka/kar index. jó felvilágositást ad az alsó végtag ereinek meszesedéséről.
Ezt a komplex vizsgálatsort évente javasoljuk a szakmai protokolloknak megfelelően elvégezni.
Ezen vizsgálatokat a Vanderlich Egészségcentrumban végezzük). A neuropathia jól kezelhető. A kezelés részben az idegsejt működésének helyreállítását, részben az okozott panaszok megszűntetését szolgálja. A diabéteszes neuropátia kimutatása esetén diabetológiai vizsgálatra, érszűkület gyanúja esetén részletes érsebészeti vizsgálatra van lehetőség előjegyzés alapján. Az érszűkület mind gyógyszeresen, mind műtéttel szintén jól kezelhető.
(A gondozási protokoll része, panaszmentesen is évente egyezer)
Előjegyzés kérhető a lenti információknak megfelelően az online előjegyzési lehetőséget kivéve ITT.