Tejfehérje allergia

thumbnail

Tejfehérje allergiában az immunrendszer ellenségként észleli a tejfehérje molekulákat és reakció indul, ezért jelentkeznek a tünetek. Ezek változatosak lehetnek: hasfájás, has puffadás, hasmenés, véres széklet, hányás, különböző bőrtünetek, rekedtség, fulladás, lassú gyarapodás, székrekedés stb. Az allergia kialakulhat csecsemőkorban, a szoptatás időszakában vagy később a tehéntej bevezetésekor. Jó esetben 3 éves korra kinőhető.

A terápia a tejfehérje teljes kiiktatásával valósul meg. Ha a csecsemőnek az anyatej elfogyasztása után vannak tünetei, akkor először az anya tej és tejtermék fogyasztását kell minimalizálni. Ha a tünetek továbbra is fenn állnak, akkor tápszeres táplálásra kell átállni (hidrolizált csecsemőtápszerek).

A tejfehérje allergiás gyermekek hozzátáplálását ugyan úgy meg kell kezdeni a 6. hónap környékén. A tejfehérje további teljes kiiktatásával.

Tejfehérjét tartalmaz:

  • tej, tejpor, tejszín, tejföl, joghurt, kefir, sajt, túró, vaj, író, savó, savópor, Citopánpor, margarin (amennyiben tejjel, tejporral vagy savóval készült), kazein, kazeinát, aludttej, gyümölcsjoghurt, joghurthabok, vaj, ízesített vajkrémek, sajtok, sajtkrémek, túró, túrókrémnek, bármilyen ízesítésű túróhabok, túrórudi, pudingok, tejjel dúsított margarinok: Ráma, Delma stb. (összetételt megnézni)
  • a keresztreakció miatt gondot okozhat a marha- és borjúhús.
  • a kecske- és juhtej, valamint az ezekből készült termékek,
  • vörös áruk (párizsi, krinolin, szafaládé, virsli), májkrémek, húskonzervek, (marhahúsból készült vagy állományjavítóként tejfehérjét használnak, élelmiszer címkét minden esetben meg kell nézni)
  • A rozskenyerek készítéséhez az alapanyagokon kívül tejet, ill. tejalapú margarint is felhasználhatnak, ezért fogyasztásuk nem javasolt.
  • A tejes kifli, a sóskifli, az óriáskifli, a szegedi vágott cipó, a fonott kalács, a kuglóf, a briós, a kakaós tekercs, a puffancs, a pogácsafélék tejet illetve tejadalékot tartalmazhatnak, ezért az étrendből ki kell őket iktatni
  • Tejes sütemények, tejcsokoládé, tejes fagylaltok, nápolyik
  • Majonéz és egyéb üveges kész mártások
  • Egyes gyógyszerek is tartalmazhatnak tejfehérjét.

Fogyasztható termékek: húsok: sertés, baromfi (csirke, pulyka, liba, kacsa), nyúl, halhús; tojás; tejmentes kenyérfélék és péksütemények; zöldségek, gyümölcsök ; tejmentes margarinok: Liga, Vigör, Gold gel, Nussam, SonnenBlumen; tejmentes felvágottak: Pick termékek, valamint azok, melyeknek címkéjén ezt olvassuk. Albert keksz, Detki keksz, ízesítetlen Delma.

Vásárlás során javasolt mindig figyelmesen végigolvasni a vásárolt készételek, illetve a felhasznált alapanyagok összetételét. A tejfehérje jelenléte többféle módon megjelenhet az ételek címkéin: tejfehérje, tejpor, casein, Na-caseinát, K-caseinát, lactosérum, Citopánpor, savó, savópor stb.

A konyha- és élelmiszer-ipari technológiának is hatása van az allergének allergiás reakció kiváltó képességére (allergenitására). Ilyen például, hogy hő hatására a tejcukor a tej fehérjéivel reakcióba lép, amely jelentősen növeli az allergizáló hatását, tehát ha felforraljuk a tejet, akkor még tünetkiváltóbbá válik.

Milyen irányba induljunk?

A legfontosabb, hogy minden esetben olvassuk el az élelmiszer címkét. Egy bevált termék esetén is érdemes félévente ellenőrizni az összetevőket, hiszen a gyártás folyamata, helye változhat.

A tejtermékek helyettesítésére alkalmas a rizs, zab, köles, kókusz, mogyoró, mandulaitalok, illetve az ezekből készült “tejszín” és desszertek, növényi sajtok. Ezek jó része kalciummal is dúsított. Ilyen például az alpro/The bridge rizsital, mandulatej, Koko kókusztej, Ecomil kókusz/mandulatejszín, Cocomas, The Bridge rizstejszín.
Tejmentes sajt például a Violife növényi sajtok.
A túrót is lehet helyettesíteni kölesből házilag elkészítve vagy Tofuval. Fontos, hogy a szójaalapú termékeket inkább kerülje, mert a szója is kiválthat allergiás reakciót.

Felvágottak terén érdemes elsősorban a Pick, Kométa, DélHús- Gála termékek körében válogatni. A Lidl, Aldi kevésbé ismert, külföldi termékei között is találhatunk megfelelőt.
Margarinok közül elsősorban a Linco, Dana, Waja, Vénusz margarinok körét vizsgáljuk meg.
Több tejmentes ételízesítőt, szószt találhatunk az Univer termékek között is, valamint az Eurofoodmárka képviseletében konzervek közül válogathatunk.
Érdemes megismerkedni továbbá a speciális célú élelmiszereket gyártó cégekkel, márkákkal: Mester Család diétás termékei, Szafi free termékek, AnnaPanni termékek, Császári csemege, Vincze és Tsa termékei. Segítségünkre lehet itt Veszprémben a TAC (táplálék allergia centrum) – Bezerédy utca – ahol diétás termékeket vásárolhatunk.Valamint a sokféle terméket találhatunk a márkaboltokban és a nagyáruházak polcain is. Interneten, webshop-on keresztül hozzájuthatunk a termékekhez.

Henn Dóra
dietetikus
Vanderlich Egészségcentrum