A depresszió előfordulása cukorbetegeknél kétszer gyakoribb, mint az átlagnépességben. Egy felmérés szerint a depresszióban is szenvedő diabéteszeseknek csak 17,8 %- a kap megfelelő kezelést depressziójára, mert nem kerül diagnosztizálásra. A depresszió kialakulásának esélyét csökkenti, ha cukorbetegségét hatékonyan tudja kontrollálni a beteg. Depresszív állapotban azonban ez a kontrollképesség is csökkenhet, így a szövődmények kockázata is nő. Ezért fontos, hogy a depresszív tüneteket felismerjük, és kezeltessük.
Már az enyhe depresszió is kezelésre szorul!
- ingerlékeny vagy levert hangulat a nap nagy részében
- örömképesség elvesztése, csökkenése
- étvágy megváltozása
- súlyváltozás
- alvási problémák
- értéktelenség érzés
- koncentrációs problémák
- döntési nehézség-képtelenség
- mozgásban meglassulás vagy nyugtalanság
- napi szintű fáradtság érzése
- halál gondolatával való gyakori foglalkozás.
A szorongásos tünetek is gyakoribbak diabéteszben, mint az átlagnépességben, főleg a diagnózis megkapását követő egy évben. A szorongás fizikai tünetei hasonlíthatnak a hipoglikémia tüneteihez, így fontos, hogy el tudjuk különíteni a kettőt. Jellegzetes szorongásos tünetek: szájszárazság, remegés, zsibbadás, ájulás érzése, mellkasi panaszok, gombócérzés a torokban, nehézlégzés, halálfélelem, mozgáskényszer a lábakban, izzadás, hányinger, hasi panaszok, belső feszültség érzése. A szorongás szintén orvosolható gyógyszeresen és pszichoterápia révén is.
A lelki problémák tehát éppúgy kézben tarthatók, mint a cukorbetegség. Fontos, hogy a beteg azt érezze, ura a helyzetnek, a betegségnek. Ha úgy érzi lelki problémáit egyedül nem tudja uralni, vegyen igénybe szaksegítséget, hisz a lelki állapotunk szoros összefüggésben van fizikai állapotunkkal.
Ha depresszív vagy szorongásos tüneteket észlel, vagy akár a cukorbetegség elfogadása okoz problémát, forduljon bizalommal pszichológusunkhoz.