A manapság igen gyakori betegsének számító coeliakia, azaz lisztérzékenység, egy autoimmun kórkép. Az autóimmun betegségek lényege, hogy az emberi szervezet egy saját sejtjét, vagy ártalmatlan molekulát ellenségként észlel és immunreakcióval válaszol.
Ebben az esetben a glutén egyik összetevője, a gliadin okoz problémát. Jelenléte a vékonybél nyálkahártyájának károsodásához vezet, ami felszívódási zavart eredményez. A betegség kialakulásában környezeti és genetikai tényezők egyaránt szerepet játszanak, de pontos okát, kiváltóját nem lehet felderíteni.
A coeliákia lehet teljesen tünetmentes is. Ezért, ha a legkisebb gyanu felmerül vagy a család valamely tagjáról kiderül a betegség, érdemes magunkat is kivizsgáltatni. Ugyanis kezeletlen betegség esetén gyakoribbá válhatnak a társuló autoimmun betegségek és szövődményként nagy esély van a vékonybéldaganatok kialakulására.
Jellemzőbb tünetek:
- hasfájás, haspuffadás, görcsök, hasmenés, bűzös széklet
- tápanyag és ásványi anyag hiány: vashiány, folsavhiány következtében súlyos vérszegénység; D vitamin és Ca felszívódási zavar következtében csonttörések, csontritkulás; K vitamin hiányában vérzékenység; elégtelen fehérjefelszívódás, a fehérje hiány kedvez az ödémák kialakulásának, főleg szemhéjjon, végtagon.
- a lisztérzékeny gyermek étvágytalanná válik, megáll a fejlődésben
- jellemző a szőke haj, fehér bőr
- kedvtelenség, ingerlékenység
- fertőzésre való fogékonyság
Diéta
Az étrendből teljesen el kell hagyni a glutén tartalmú nyersanyagokat, ételeket. Kis mennyiségben sem fogyaszthatók a búza, árpa, rozs, zab, tritikálé, tönkölybúza és az ezekből készülő lisztek, pelyhek stb. A búzatöret (bulgur), búzacsíra, búzacsíraolaj, búzakeményítő, modosított búzakeményítő, hidrolizált búzefehérje is tiltó listán van. A felsorolásból láthatjuk, hogy egy alapvető élelmiszerünket a búzalisztet és a kenyeret, péksüteményeket kell helyettesítenünk mással, ami nem egyszerű feladat.
Nem tartamaz viszont glutént az amaránt, burgonya, guarmag, hajdina, köles, kukorica, sárgaborsó, rizs, szója, tápióka, szentjánoskenyérmag és a glutnmentes jelőléssel ellátott termékek.
„gluténmentes, gliadin mentes, lisztérzékenyek is fogyaszthatják” stb. felíratok
A lisztérzékenyek tehát válogathatnak a kifejezetten számukra készült speciális gluténmentes termékekből és a hagyományos élelmiszerekből is, ha megfelelő információval rendelkeznek a termékről.
Mint említettem a legnagyobb problémát a liszt és a kenyérfélék helyettesítése jelenti. Búzaliszt helyett főzéshez használjunk burgonya vagy kukorica keményítőt, rizslisztet, szójalisztet, kukorica lisztet. Vagy válogathatunk a speciális termékek közül – Schär lisztek, Glutenix, Barbara, NutriFree, Naturbit, MesterCsalád, Mantler márkájú lisztek, lisztekeverékek és a nagyáruházak sajátmárkás termékei stb.
Kenyeret, péksüteményt vásárolhatunk készen az ország Táplálék Allergia Centrumaiban és nagyobb áruházakban (Schär, Ceres, AnnaPanni, Glutenix, DiétaPékség stb. márkákat keressük). Illetve süthetünk otthon kikísérletezett liszt/keményítő keverékekből vagy a fenti márkák kész lisztkeverékeiből. A házi kenyérsütő gépek jól használhatók ezekhez a termékekhez. Azt nem szabad elfelejtenünk, hogy a búzafehérje nélküli kenyér soha nem lesz olyan (könnyű) állagú, mint a rendes kenyér. Ezek a termékek gyorsan kiszáradnak. Ezért érdemes őket adagonként lefagyasztva tárolni és piritósként, melegszendvicsként felmelegítve foyasztani.
Gluténmentes lisztből nehéz kelttésztát készíteni, sütemények esetén először inkább linzerrel, piskótával, kekszekkel próbálkozzunk. Élesztő ill. a szódabikarbóna felhasználható a tésztafélékhez, lazítani tudjuk az állagukat. (Élesztő használatakor utána kell néznünk, a termék gluténmentességének – HAAS, Budafok). Kész kekszfélék is vannak forgalomban a fenti márkákat keresve találhatunk rájuk (Gullón).
Kifőtt tésztát is vásárolhatunk készen, ezek hamar szétfőnek, vigyázni kell velük. Müzlik és gabonapelyhek, jól összeválogathatók házilag – kukoricapehely, gyümölcsök, olajosmagvak, diófélék.
Tejtermékek közül az ízesítés nélküli tej, túró szabadon fogyasztható. A natúr joghurtok, tejföl többsége is glutén mentes, de a cimkéről érdemes biztos információt szerezni. A keménysajtok nagy része is fogyasztható – a holland sajtokat glutén tartalmú anyaggal vonják be, ezért ezeket hagyjuk ki az étrendből. Tejdesszertek, ízesített túrókészítmények glutén mentességéről a cimkéről, gyártó honlapjáról kell tájékozódni. Fagylaltok, jégkrémek, kakaóporok, pudingporok általában glutént tartalmaznak, de lehet olyan gyártót találni, aki garantálja a terméke gluténmentességét – Haas, Balviten, Mestercsalád, Fe-Mini stb.
Pótkávék árpa tartalmuk miatt nem fogyaszthatók. Instant kakaó, - kávé is tartalmazhat glutént. Minden esetben a cimkéről kell tájékozódnunk.
Zöldség, gyümölcsök eredendően nem tartalmaznak glutént. Gyümölcsök esetén előfordulhat, hogy glutén tartalmú érlelő anyaggal kezelik. Érdemes erre az eladótól rákérdezni. Konzervek esetén a cimkét el kell olvasni, a gyorsfagyasztott termékek általában gluténmentesek. Az aszalt gyümölcsök gyártásuk során több ponton is szennyeződhetnek, fogyasztásuk előtt járjunk el körültekintően, vagy készítsük otthon.
Tőkehúsok, baromfi, hal nem tartalmaz glutént. A felvágottak, húskészítmények gluténmentességéről szintén a cimkéről kell tájékozódnunk. A bolti füstölt szalonnát, kolbászt is fenntartásokkal kezeljük.
Tojás szabadon fogyasztható.
Növényi olajok, olajos magvak, sertés zsír nem tartalmaz glutént. Búzacsíra olaj nem használható.
Az egyszerű fűszerek, mint só, bors, paprika, zöld fűszerek nem tartalmaznak glutént. A vegeta, leveskocka, levesporok, ételízesítők, ketchup, mustár, majonéz tartalmazhat glutént. Az Univer ketchupok, mustárok, majonézek gluténmentesek, de a salátaönteteik már nem.
Alkoholos italok közül a gabona alapú sör, gabonapálinka, vodka, whisky nem fogyasztható.
Csokoládé féleségek cimkéjét minidg el kell olvasni. Szaloncukrok, keménycukorkák, rágógumi gyártástechnológiája gluténtartalmú adalékanyagot tartalmaz.
Előfrodulhat, hogy egy adott termékre nincs ráírva, hogy gluténmentes, de az összetevői között nem szerepel gluténtartalmú hozzávaló. Ebben az esetben jobb ha elővigyázatosak vagyunk, érdemes közvetlenül a gyártótól érdeklődni, annak weboldalán böngészni vagy a terméken feltűntetett infóvonalon segítséget kérni. Ha nem rendelkezünk biztos információval, inkább hagyjuk a polcon a terméket.
A búzát, búzalisztet „nyomokban tartalmazó” és a búzalisztet „felhasználó üzemben készült” termékek is problémát okoznak, ezért ezeket kerüljük el.
Gyakran előfordulhat, hogy az áruházakban nem megfelelően tárolják, kezelik, adagolják a gluténmentes termékeket. Gondolok itt a rúd felvágottakra, tömbsajtokra. A szupermárketekben, gyakran találkozunk olyan termékkel, amit az ottani eladók darabolnak és csomagolnak újra. Sajnos az ő munkájuk során többszörös a szennyeződés veszély. Ezért lehetőség szerint mindig előrecsomagolt felvágottat (szeletelt, védőgázas stb.) vagy eredeti csomagolású felvágottat és sajtot vásároljunk.
Szennyeződés veszélyre otthonunkban is oda kell figyelni. A gluténmentes ételeket elkülönítve tároljuk a többitől. Külön főzőedényt, kanalakat, evőeszközöket, vágódeszkát tartsunk fenn a gluténmentes ételeknek. Sajnos egy-egy búzalisztes morzsa is káros lehet, súlyos tüneteket és rossz véreredményt produkálhat. A gluténmentes ételeket tanácsos időben és térben is elkülönítve végezni. Gondos odafigyeléssel először a gluténmentes edényeket mosogasssuk el, külön szivaccsal, aztán jöhet a többi edény.
A gluténmentes diéta hosszútávon székrekedéshez vezethet, ezért ügyeljünk a megfelelő folyadék és rost fogyasztásra. Napi 2-2,5 l folyadék, sok zöldség, gyümölcs ajánlott.
Ha a diétázó mégis pozitív véreredményt (glutén jelenlétére utaló véreredményt) vesz kézbe, vagy testi tünetei vannak, érdemes átgondolni az alábbi – a fenti listából kimaradt – lehetséges szennyezőforrásokat:
- rostokkal dúsított termékek, rosttabletták
- vitaminok, pezsgőtabletták, gógyszerek
- fogkrém, ajakápoló, szájvíz
- ízesített (filteres) teák
- bolti hurkafélék
Az utóbbi esetben ill. a betegség diagnosztizálásakor, a diéta elkezdése előtt érdemes felkeresni egy táplálkozási szakembert. Az irányított beszélgetés során sok olyan nyersanyag, étel és élethelyzet terítékre kerülhet, ami fontos pontja lehet a diéta betartásának.
Végül néhány információ a gluténérzékenységi fokról és a gluténmentes termékek gluténtartalmáról – forrás: Seresné Szabó Ágnes 2014. október 10.-én Magyar Gyermekorvosok Társasága és a Magyar Diabetes Társaság Gyermekdiabetes Szekciójának XXXI. Tudományos Ülésén elhangzott eladása
„A gyermekeknek napi 4-14 mg gliadin efogyasztás még nem vezet vékonybél nyálkahártya atróphiához. A diéta tehát nem tartalmazhat napi 10 mg-naál több gliadint, ami 20mg/kg gluténnek felel meg.
Néhány garantáltan gluténmentes termék max.gluténtartalma:
Ajánlott bevitel | 7-10 en% |
Coelipan lisztkeverék: | |
Glutenix/Alfamix: | 5,1 mg/kg |
Spar free from lisztkeverék: | 10,0mg /kg |
Finax fehér kenyérliszt: | 31,0 mg/kg |
Dr Schär levestészta: | < LQ |
Sam Mills rövid csőtészta: | 52,0 mg/kg |
Gliadino lebbencstészta: | 53,0 mg/kg |
Abonett extrudált kenyér kukoricás: | 32mg/kg |
További hasznos információk:
liszterzekenyseg.intaplalekallergia.hu