Néhány – de nem az összes – epidemiológiai vizsgálat szerint nagyobb mértékű gyümölcsfogyasztás esetén kisebb lehet a 2-es típusú diabetes kialakulási rizikója. A vegyes eredmények hátterében az egyes gyümölcsök eltérő hatása állhat.
A British Journal of Medicine című orvosi szaklapban olvasható cikk szerzői három magas színvonalú orvosi vizsgálat adatait elemezve kerestek arra a választ, hogy a különböző gyümölcsök eltérő módon befolyásolják-e a 2-es típusú diabetes kockázatát.
A vizsgálatokban összesen 150 000 nő és 36 000, kiinduláskor egészséges férfi vett részt. A 3,5 millió betegévnyi követés ideje alatt 12 000 résztvevő esetében alakult ki 2-es típusú cukorbetegség.
Az eredmények szerint nagyobb mennyiségű áfonya, szőlő, alma, banán és grapefruit fogyasztása esetén szignifikánsan alacsonyabb volt a 2-es típusú diabetes kialakulásának relatív rizikója.
Az aszalt szilva, az őszibarack, a szilva, a sárgabarack vagy a sárgadinnye fogyasztása nem befolyásolta jelentősen a 2-es típusú diabetes kialakulási rizikóját. Az egyes gyümölcsök hatása közötti különbséget nem a glikémiás index vagy a glikémiás terhelés különbségei magyarázták.
A fentiekkel szemben heti három adag gyümölcslé elfogyasztása esetén a kockázati arány 1,08-ra emelkedett, ami szintén szignifikáns mértékű volt.