Terhesség és diabétesz a diabetológia szakápoló szemszögéből

Adrienn, Anikó és Edina története, akikkel együtt dolgoztunk a terhességük után is késztetett arra, hogy a diabetológia szakápoló szemszögéből hozzászóljak. Bízom benne, hogy én is segíteni tudok ezáltal a gyermeket vállalni szándékozó nőtársaimnak a kellő felkészülésben.

Akár az 1-es, vagy 2-es típusú, akár terhesség alatt jelentkező gesztációs diabéteszről beszélünk, a terhesség alatti időszak megfelelő menedzselése a gondozó team fontos feladata. A team: orvos-szakápoló-dietetikus-védőnő. A gyermek születéséig szoros kontroll szükséges minden esetben.

1-es és 2-es típusú cukorbetegek esetén hangsúlyoznunk kell, mennyire fontos, hogy a terhesség tervezett legyen hiszen jó anyagcserehelyzetet kell teremtenünk, hogy a fogamzás létrejöjjön, illetve a magzat ne károsodjon. Már itt elkezdődik a feladatunk, a terhesség előtti un. praeconcepcionális (fogamzás előtti) gondozással. Először fogamzásgátlás a megfelelő anyagcsere állapot elérésig, gyakori vércukormérések, életmódbeli változtatások, az étkezésre való odafigyelés.

A terhesség során a szoros vércukorkontroll, 3 hetente a rövid távú anyagcserehelyzetet tükröző vérvétel (fruktózamin) szükséges. Fel kell készíteni a kismamát arra, hogy a terhesség előrehaladtával nő az inzulinigény, igy gesztációs cukorbetegségben időnként, 2-es típusban gyakrabban inzulin adására lehet szükség, 1-s típusban a végére akár háromszorosa is lehet az inzulin dózis a kezdetinek. Ez teljesen természetes. A szülés közeledtére viszont az hívja majd fel a figyelmet, ha az inzulinigény csökken. Ekkor rövid időn belül itt az idő, hogy a gyermek világra jöjjön. A szülést követően 1-es típusban az inzulinmennyiségek visszaállnak a kezdeti adagokra, gesztációs diabéteszben mindig, 2-es típusban leggyakrabban el is hagyható.

A születés utáni időszak mindig kicsit kaotikus, hiszen az anya a gyermekével és nem a saját anyagcseréjével van elfoglalva. Aztán lassan minden visszatér a rendes kerékvágásba, kinek rövidebb, kinek hosszabb ez az út.

A terhesség alatt kialakult diabétesz egy kicsit más. A magukat egészségesnek gondoló, de magas rizikójú (családban diabétesz, súlyfelesleg, korábbi gesztációs diabétesz, előzőleg nagy súlyú magzat, magasvérnyomás) nőknek szintén szükséges a terhesség előtti diabetológiai kivizsgálás. Minden várandós kismamának a terhesség 24. hetében vércukorterhelést végzünk. Azoknak a kismamáknak, akik veszélyeztetettek (túlsúlyosak, a családban halmozottan fordul elő diabétesz, előzőleg 4kg-nál nagyobb gyermeket szültek), ezt már az első trimeszterben meg kell tenni. Ez egy éhgyomri vérvérvétel, ami után 75gr szőlőcukrot tartalmazó oldatot kell meginni. Ezt követően 2 óra múlva ismét vérvétel. Fontos, hogy ellenőrizzük minden esetben az éhgyomri értéket, mert 7 mmol/l feletti értéknél nem lehet terhelni, az már eleve cukorbetegséget feltételez, így annak megerősítésére ismételni kell egy másik alkalommal az éhgyomri értéket vizsgálni. Amennyiben a 120 perces érték 7,8 mmol/l feletti, a terhességi (gesztációs) diabétesz fennáll. Ekkor kell diabetológushoz fordulni. A gondozás alapja a diéta, hiszen terhességi diabéteszre az étkezés utáni magas vércukorérték a jellemző. Fontos a folyamatos vércukormonitorozás, legyen vércukormérője a kismamának, amelyhez ma már támogatottan tesztcsík is írható. Elsősorban az étkezés utáni értékeket mérje, de étkezési párokat is kell ellenőrizni. Alapos diétás oktatásban kell részesíteni, napi hatszori, zöldségekben, rostban gazdag, kevesebb és lassabb felszívódása szénhidrátmennyiség bevitele javasolt. A mérések mellett kérünk étkezési naplót, melyet együtt nézünk át a 2 hetente aktuális viziten, az esetleges hibák miatt. Az esetek nagy részében a terhesség alatt a megfelelő diéta elegendő. Azonban előfordul, hogy a diéta betartása mellett is magasabb étkezés utáni értékek vannak, ilyenkor kis mennyiségű inzulinadásra van szükség többnyire csak a főétkezésekhez. Ez a terhesség végéig szól, szülést követően erre már nincs szükség. A normál vércukor tartomány biztosítása (7,5 mmol/l alatti érték) azért fontos, mert a magas vércukorérték a méhlepényen keresztül a magzatot is érinti, a magzat fokozott inzulinelválasztással reagál, ezáltal több súlyt vesz magára, ami fokozott rizikót jelent a szülés során.

Tapasztalatunk szerint a terhesség alatt a kismamák rendkívül együttműködők, fegyelmezettek, hiszen nem csak a saját, hanem a kisbabájuk egészsége a tét. A problémát azonban szülést követően érzem. Szülés után ugyanis három hónappal ismételt vércukorterhelés szükséges, de sajnos nagyon kevés szülő tartja be az erre vonatkozó javaslatunkat. Pedig ezt mindenkinek elmondjuk. Ilyenkor dől el, hogy tényleg terhességi diabéteszről volt szó, vagy ez már akár egy kialakult 1-es, vagy 2-es típusú cukorbetegség. A terhességi diabétesz ugyanakkor egy jelzés, melyre, ha nem figyelünk oda 5-10 év múlva 2-es típusú diabétesz alakulhat ki. Ebben nem csak a diabétesz teamre, de a védőnőkre is nagy felelősség hárul. A szülés után ők követik a babák fejlődését és segíteniük kell, menedzselni a gesztációs cukorbetegségen átesett kismamák későbbi egészségét is.


Stáhlné Tausz Katalin, diabetológiai szakápoló