A mindennapi ételeink és italaink édesítésére bátran használhatunk mesterséges édesítőszereket. A mai tudományos álláspont szerint, ezek az anyagok nem rendelkeznek egészségkárosító hatással.
A mesterséges édesítőszerek többnyire kalóriát nem tartalmazó folyadék vagy tabletta formában jelennek meg a piacon. Az összetevők között az alábbiakkal találkozhatunk: aszpartám, aceszulfám-K, ciklamát, szacharin. Ezen anyagok változó tulajdonságokkal rendelkeznek mellékíz, hőre bomlás és édesítő erő tekintetében. A gyártók tehát általában ezek keverékét tartalmazó terméket kínálnak, hogy megfeleljenek a fogyasztói igényeknek. Nagyon sokféle márkát, kiszerelést találhatunk a boltok polcain, pl. Canderel, Süssina, Pötyi, Huxol, Polisett, Polisweet, Coop-os és egyéb saját márkás édesítők. Ezek közül tehát magunknak kell kikísérletezni a számunkra megfelelőt, aminek nem érzünk mellékízét. Talán a legpraktikusabb az adagolható tablettaforma, de találunk folyadék és porformát is.
A mesterséges édesítőszerek kiválóan alkalmasak tea, kávé, limonádé, gyümölcsleves, paradicsommártás és egyéb édes ételek ízesítésére.
Ahol azonban szükség van a cukor mennyiségére is ott érdemesebb a természetes édesítőszereket választani. A cukor helyett valamivel fel kellene, hogy tudjuk verni a tojássárgáját vagy kikeverni a margarint. A természetes édesítőszerek – xilit, eritrit, stevia, maltit stb. – általában a cukorhoz hasonló, kristályos formában elérhetők és alkalmasak sütemények elkészítéséhez. Oda kell figyelnünk esetleges szénhidrát tartalmukra, valamint arra, hogy hasmenést okozhatnak. Apránként a szervezet hozzászoktatható a termékekhez és a panaszok megszűnnek.
Az édesítőszerek árait tekintve, mindennapos használatra a mesterséges édesítőszerek ajánlottak. A xilit, eritrit stb. drágább, így érdemesebb csak süteményekhez használni ezeket.
Diabetikus lekvár vagy cukormentes lekvár?
Lekvárok és dzsemek fogyasztása esetén érdemes nyitott szemmel járnunk. A bolti diabetikus lekvárok túlnyomó többsége fruktózzal készül, tehát ugyan annyi szénhidrátot tartalmaz, mint a hagyományos megfelelőjük. A felszívódás gyorsaságában tapasztalhatunk csak különbséget. Ha találunk eritrittel, xilittel készült terméket, válasszuk inkább azokat.
Lekvárt otthon is készíthetünk. Léteznek diabetikus befőző cukrok, melyek kevesebb cukor hozzáadását igénylik a készülő lekvárba. De otthon főzött lekvárhoz a magunk ízlése szerint adagolhatunk természetes édesítőszereket- xilit, eritrit stb. vagy akár mesterséges édesítőszerrel is készíthetjük a lekvárt. Ebben az esetben a tartósításról úgy gondoskodhatunk, hogy a két befőző fólia közé tesszük a tartósítószert. A lekvárt érdemes kisméretű üvegekbe adagolni, hogy felbontás után ne kelljen hosszan tárolni – hamarabb romlanak. Végül készíthetünk lekvárt cukor hozzáadása nélkül – ezt érdemesebb magas gyümölcscukor tartalmú alapanyagból csinálni. Hosszú idejű főzéssel pedig elérhetjük a kívánt állagot.