A PCOS a fogamzóképes korú nők körében a leggyakrabban előforduló endokrin betegség. Az elnevezés a petefészek eltérésére utal, de valójában egy összetett, több szervet érintő betegség.
Alapvetően hormonális probléma, amelyre jellemző, hogy a férfi nemi hormonok túlsúlya miatt a petefészek felszínén vastag tok képződik, ami megakadályozza a tüszőrepedést. A meg nem repedt tüszők maradványaiból tömlőcskék, folyadékot tartalmazó ciszták alakulnak ki, ezek adják a petefészek policisztás ultrahang képét. Innen ered a betegség elnevezése is. A betegség megállapítása az ún. Rotterdami kritériumok alapján történik. Akkor mondható ki a diagnózis, ha a három fő tünetből legalább kettő fennáll: rendszertelen menstruáció vagy peteérési zavar, férfi hormon túlsúly klinikai vagy laboratóriumi jelei, nőgyógyászati ultrahang vizsgálat során a petefészek kérge alatt gyöngysorszerűen elhelyezkedő apró ciszták képe.
PCOS –ra utaló tünetek, panaszok
Felismerése nem mindig könnyű, a tünetek lehetnek enyhébbek, vagy súlyosabbak. A férfi hormonok túlsúlya okozta tünetek (pattanásos, zsíros bőr, férfias típusú szőrösödés az arcon és a testen, hajhullás, kopaszodás) alapján felmerülhet a PCOS gyanúja, de inkább az jellemző, hogy vérzészavarral, esetleg fogamzási nehézséggel vagy meddőség miatt keresik fel a nőgyógyász vagy endokrinológus orvost. Gyakori társuló panasz a gyors súlygyarapodás, főleg hasra lokalizálódó elhízás, étkezést követő fáradtság, remegés. Gyakori pszichés tünet a hangulatingadozás, idegesség, depresszió.
PCOS oka
A PCOS kialakulásának oka nem ismert, de az öröklött hajlam és az életmódbeli tényezők (nem megfelelő táplálkozás, elhízás, mozgásszegény életmód, stressz) szerepe bizonyított. A betegség tüneteit az anyagcsere és a hormonális eltérések okozzák. Gyakori a csökkent inzulin érzékenység (inzulinrezisztencia), melynek ellensúlyozására a hasnyálmirigy több inzulint választ el, ami elindít számos anyagcsere és hormonális változást. A mellékvesét, petefészkeket és a zsírszövetet érintő zavar miatt megemelkedik a férfi nemi hormonok (androgének) mennyisége, fokozódik a luteinizáló hormon (LH) és csökken a progeszteron, valamint a follikulus stimuláló hormon (FSH) termelődése.
A PCOS kivizsgálása
A PCOS diagnózisát endokrinológus és szülész - nőgyógyász szakorvos általában együttesen állítja fel. A panaszok alapos kikérdezése után általános belgyógyászati fizikális vizsgálat következik, vérnyomásmérés, testtömeg index meghatározás, derék- és csípő körfogat mérés. A laborvizsgálat során a vér férfi és női hormonok, vérzsír szintek mérése, cukorterhelés, inzulin szint meghatározás történik.
Ultrahang vizsgálat során megnagyobbodott petefészkek, bennük folyadékkal telt ciszták, tüszők láthatók, illetve az elmaradt menstruáció miatt megvastagodott méhnyálkahártyát lehet kimutatni.
A PCOS kezelése
A PCOS ma teljesen nem gyógyítható, de a tünetek kezelhetők, a panaszok csökkenthetők, valamint a későbbi szövődmények (magas vérnyomás, cukorbetegség, szív- érrendszeri betegségek) megelőzhetők. Alapvető az életmód változtatás, egészséges táplálkozás, (szénhidrát tartalom csökkentése, finomított cukrok elhagyása), rendszeresen végzett testmozgás, túlsúly csökkentése. A gyógyszeres kezelés célja az inzulin érzékenység helyreállítása, a férfihormonok túlzott hatásának csökkentése, a peteérés, tüszőrepedés elősegítése. Az inzulinrezisztencia kezelésére gyógyszerként a metformin hatóanyagú készítmények használhatók. A férfihormon szint csökkentésére hormonhatású készítmények állnak rendelkezésre, a bőrtünetek enyhítése bőrgyógyászati kezelésekkel lehetséges. A meddőséget okozó PCO esetén nőgyógyászati beavatkozások is végezhetők.
A PCOS kivizsgálásban, kezelésében segítségére lehetünk a Vanderlich Egészségcentrum endokrinológiai szakrendelésén