Az elhízás vagy orvosi nyelven obezitás korunk jóléti társadalmainak népbetegsége, mely a magyar társadalom több, mint felét érinti.
Az elhízás határát a testmagasságból és testsúlyból származtatott testtömeg index (BMI=body mass index), típusát (alma, vagy körte típusú elhízás) a haskörfogat/ csípőkörfogat aránya alapján határozzuk meg. Túlsúlyos, aki 25-30 kg/m2 BMI tartományban, elhízott, aki 30 kg/m2 felett BMI tartományba kerül.
Az elhízás számos másodlagosan kialakuló betegség kiváltó oka:
- mozgásszervi deformitásokat okozhat (ízületi kopás, porckorong rendellenességek, testtartási deformitások),
- a szimpatikus idegrendszeri működésének túlsúlyba kerülésével kövérekben növekszik a vérnyomás és a pulzusszám, ami a szív számára nagyobb munkát jelent.
- Különösen a hasi (alma) típusú elhízottakban kimutatható mértékben fokozódik a szív- érrendszeri betegségek veszélye, gyakorisága: tehát ők a szívinfarktusra, stroke-ra hajlamosabbak.
- Az elhízott emberek fogékonyabbak a fertőzésekre, valamint az asztmatikus tüdőbetegségre is.
- Gyakoribb közöttük az alvási apnoe szindrómás beteg.
- A zsírszövetben termelődő anyagok a vércukorcsökkentő inzulinnal ellentétes hatásúak, rontják az inzulinhatást, így diabéteszre (cukorbetegségre) hajlamosítanak.
- A 2-es típusú cukorbetegek 80%-ában tetten érhető az elhízás, amely többnyire nem az inzulin és a gyógyszerek „mellékhatása”, hanem éppen előidézője a cukorbetegség megjelenésének!
Mivel foglalkozik az obezitológia?
Fontos, hogy az élettartamot és életminőséget meghatározó események, szövődmények szempontjából megismerjük és keressük a többi ismert kockázati tényezőt, pl. magas koleszterinszint, cukorbetegség, magasvérnyomás, dohányzás, magas húgysavszint, veseelégtelenség, családi előzményben korai szív-érrendszeri katasztrófa), mert a rizikófaktorok hatása halmozódik és minél több tényező jelen van ezekből, annál inkább törekednünk kell - orvos és beteg együttesen - a hatékony kezelés megvalósulására.
Milyen szolgáltatásokat nyújtunk ehhez Önnek a Vanderlich Egészségcentrumban?
- Obezitológiai szakrendelés
- Kivizsgálás az elhízás okának felderítéséhez (belgyógyászati, endokrinológiai, labor vizsgálatok)
- Testösszetétel analízis (Inbody készülékkel) az elhízás típusának meghatározásához, illetve a kezelés eredményességének követéséhez
- A társbetegségek felderítése és kezelése (cukorbetegség, magasvényomás, szív-érrendszeri, reumatológiai, vérzsír, hormon, lelki betegségek)
- Életmód terápia (táplálkozási tanácsadás, mozgásprogram, pszichológiai tanácsadás)
- Gyógyszeres kezelés
- Extrém elhízás esetén műtéti (gyomor bypass) indikáció felállítása, sebészeti konzílium megszervezése, műtét előtti kivizsgálás, műtét utáni belgyógyászati, gondozás