Neurológia (Ideggyógyászat)
Az ideggyógyászat a XIX.század második felétől, az idegtudományok fejlődésével vált ki a belgyógyászatból. Addig az ideggyógyászat tárgykörébe tartozó kórállapotokat a belgyógyászat kezelte. Talán már ez is mutatja az orvostudomány e két fontos területének kapcsolatát. Az ideggyógyászat az idegrendszer (az agy, a gerincvelő, a környéki idegek) betegségeit gyógyítja. Idegrendszeri betegséget okozhatnak gyulladások, degeneratív elváltozások, keringési zavarok, anyagcsere-betegségek, heveny és krónikus mérgezések.
Pontos kórisme felállításához részletes kórelőzmény felvétele és alapos betegvizsgálat, szükség szerint műszeres vizsgálatok szükségesek. A kórelőzmény kiterjed a családban előforduló betegségekre, a beteg korábbi vizsgálati adataira, valamint az ideggyógyászati vizsgálatot indokló panaszok keletkezésének idejére és sorrendjére.
A részletes ideggyógyászati vizsgálat az alábbi működések tételes vizsgálatát jelenti belgyógyászati alapvizsgálat mellett:
- a beszéd, írás, számolás, emlékezet
- az agyidegek (szaglás, látás, szemmozgások, arcbeidegzés-ízérzés, hallás-egyensúly, nyelvmozgások-hangképzés, nyelés)
- a mozgatórendszer (izomtónus, izomerő, reflexvizsgálatok)
- az érzőkör (tapintás, izülethelyzet és mozgásérzés, vibracióérzés, fájdalomérzés)
- az egyensúly és mozgáskoordináció
Az általunk végzett vizsgálat mindezen elemeket tartalmazza.
A kórismét a részletes vizsgálat során talált eltérések és a kórelőzmény adatainak összevetésével határozhatjuk meg. A pontos diagnózis hatékony, napjainkban egyre eredményesebb gyógyítást tesz lehetővé.
A betegek elsősorban fejfájás, ritkábban egyéb panaszok miatt keresnek fel ideggyógyászati rendeléseket.
Ideggyógyászhoz tanácsos fordulni a következő panaszok esetén:
- gyakran jelentkező vagy tartósan fennálló fejfájás, a "szokásos" fejfájás megváltozása
- feledékenység, személyiségváltozás
- látászavar, homályos látás, kettős látás, szemhéjcsüngés
- arcfájdalom, arczsibbadás
- az arc elferdülése
- szédülés
- fülzúgás, halláscsökkenés
- beszédelakadás, szótalálási nehézség
- ügyetlenség, a mozgás lassulása
- végtagfájdalom
- végtagremegés
- eszméletvesztéses rosszullétek
- féloldali végtaggyengeség, végtagzsibbadás
Fontos tudni, hogy nemcsak a tartós, hanem, az átmeneti- kevesebb, mint 10 percig tartó- féloldali végtaggyengülés-, zsibbadás, beszédnehezítettség, - képtelenség miatt feltétlenül mielőbbi részletes ideggyógyászati vizsgálat szükséges. Ha a panaszok ismétlődnek, sürgős ellátás indokolt akkor is, ha átmenetileg megszűnnek. Nem javuló féloldali végtaggyengeség- zsibbadás esetén mentőt kell hívni, mert a mielőbbi kezelés jelentősen javítja a tünetmentes túlélés esélyeit. A háttérben ugyanis leggyakrabban agyi keringési zavar áll, melynek szakszerű és gyors kivizsgálása, valamint lehetőség szerint a keringési zavar egy típusú kezelése, lehetőség szerint megszüntetése, a vérrögoldó kezelés, csak a tünetek jelentkezésétől számított 4,5 órán belül kórházban megadott terápiával lehetséges. Tehát a környezet számára nyilvánvaló súlyos állapotok - "agyi érkatasztrófa"- esetén azonnal mentőt kell hívni!
Fontos tudni azt is, hogy derékfájás mellett jelentkező vizelési nehézség,valamint a lábfej emelésének gyengülése- „ nem tudja a lábát levenni a gázpedálról”- is sürgős vizsgálatot igényel, mert többnyire a porckorongok elváltozásai által nyomott idegek működésének helyreállítása csak mielőbbi felszabadításukkal lehetséges.
Orvosok: |
Árak: |