d_vitamin

D-vitamin szűrővizsgálat

A D-vitamin elsődleges forrása a bőrt érő napsugárzás, annak is UV-B spektruma (ezért nem alkalmas a döntően UV-A sugarakat tartalmazó szolárium a D-vitamin pótlására). Mivel hazánkban késő ősztől kora tavaszig a napsugárzás nem elegendő a szükséges mennyiségű D-vitamin termelődéséhez, hiányállapot lép fel, ami számos betegség kockázatát növeli.

  • A D-vitamin-hiány csontvesztéshez, csontritkuláshoz vezet. D-vitamin-hiányosoknál megnő a csonttörések kockázata, a csontritkulásra szedett készítmények hatásossága csökken.
  • Az autoimmun betegségek közül az alacsony D-vitamin-szint növeli a reumás ízületi gyulladások, az 1-es típusú cukorbetegség és a sclerosis multiplex kialakulásának esélyét.
  • A kutatások szerint a D-vitamin hiánya hozzájárul a szívelégtelenség kialakulásához, súlyosbodásához, megnöveli a magas vérnyomás és az érelmeszesedés kockázatát.
  • Vesebetegségek esetén a D-vitamin-hiány kockázata fokozott, ezért a megfelelő D-vitamin-pótlás kiemelt jelentőségű.
  • Emlőrák és vastagbéldaganatok kialakulása és lefolyása szempontjából a D-vitamin-hiány bizonyítottan rizikótényező.
  • A D-vitamin-hiány nagy valószínűséggel kedvezőtlenül befolyásolja a teherbe esést.
  • A policisztás ovárium szindróma esetén a D-vitamin-szint normalizálása feltétlenül javasolt.
  • Magzati és csecsemő-, illetve kisgyerekkori D-vitamin-hiányban az 1-es típusú cukorbetegség kockázata fokozódik.
  • Felnőttkorban a D-vitamin-hiány növeli a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát.
  • A máj- és epeúti betegségek fokozzák a D-vitamin-hiány kockázatát.

Az influenza ellen nem a C-, hanem a D-vitamin véd. Egy felmérés szerint a tél végére a magyarok 91%-a D-vitamin hiányban szenved, mely ugyanakkor közvetlen panaszokat nem okoz.

Magzati korban a D-vitamin-ellátottság az anya vitaminszintjével arányos, a várandósság alatt különösen fontos a megfelelő pótlása. Az új hazai szakmai ajánlás szerint a várandósság alatt az ideális D-vitamin-szint fenntartásához legalább napi 2000 egységnyi vitamin bevitele szükséges.

A hagyományos magyar konyhát követők maximum 80 egységnyi D-vitamint fogyasztanak naponta. A vitamin nagy mennyiségben található meg a tengeri halakban, a csukamájolajban, kis mennyiségben pedig a tojásban, májban fordul elő. Kapható már D-vitaminnal dúsított joghurt is, illetve többféle táplálék-kiegészítő, amelyhez recept nélkül is hozzá lehet jutni. Nagy dózisú D-vitamin-készítmények viszont csak receptre válthatók ki. Míg a D-vitamin-hiány megelőzése mindenkinek a saját felelőssége, a kialakult hiánybetegség kezelése már az orvos dolga.

Ehhez azonban szükség lenne a D-vitamin szintjének mérésére. Jelenleg a háziorvosnak nincs joga a D-vitamin-szintet mérő laborvizsgálatra beutalót adni.

A Vanderlich Egészségcentrumban beutaló nélkül elvégezhető a vér D-vitamin szintjének vizsgálata.

Alacsony vitamin szint esetén, ha szükséges szakorvosi vizsgálat után receptre felírjuk a szükséges mennyiségű és minőségű D-vitamint tartalmazó gyógyszert.

A vizsgálat ára: 6.000 Ft + 2.000 Ft vérvételi díj.

A szakorvosi vizsgálat szükségességét ezután tudjuk eldönteni.